LİSANS BİLGİLENDİRME

//LİSANS BİLGİLENDİRME

Kurumsal Anlaşma, en az 250 lisans ihtiyacı olan orta veya büyük ölçekli kurumlara, lisans alım miktarlarına göre özel koşullar sunan 3 yıllık “Lisans” ve “Yazılım Güvencesi” anlaşma modelidir.

En kapsamlı ürün seçenekleri Kurumsal Anlaşma ile sunulmaktadır. Anlaşma bitiş tarihinde, anlaşmadaki ürünler için sadece yazılım güvencesi satınalınarak anlaşma yenilenebilir.

Kurum, mevcut ve gelecekte ihtiyacı olacak tüm lisansları tek bir anlaşma altında takip edebileceği için, satınalma, kurulum ve kullanım ile merkezden kontrol ile standardizasyon sağlar.

TUP (True-up), kurumsal anlaşmaya dahil edilmiş olan ürünlere ait ek lisans satınalınması ile lisans sayılarının artırılması anlamına gelmektedir. Türkçesi “lisans artırımı” olarak kullanılabilir.

Open Value, en az 5 lisans ihtiyacı olan küçük ve orta ölçekli kurum/kuruluşlar için 3 yıllık anlaşma modelidir. Anlaşmanın geçerli olduğu süre içerisinde anlaşmaya yeni ürün lisansları eklenebilir. Anlaşma bitiş tarihinde anlaşma yenilenebilir.

Open Lisans, en az 5 lisans ihtiyacı olan küçük ölçekli kurum/kuruluşlar için sunulan lisanslama programıdır. Lisans ile birlikte yazılım güvencesi alınabilir. Yazılım güvencesi süresi 2 yıldır.

DMO kataloğunda sadece SQL için standart ve enterprise ayrımı görüyorum. Burada özet vermiş listede ancak yeterli mi bilemiyorum.

FAQ-SQL-Standart-Enterprise

Garanti süresi, yazılım güvencesi süresi olarak yorumlanmaktadır. Yazılım güvencesi, yeni versiyon hakları ile ürün kullanım ve kurulum aşamaları için ek fayda ve hizmetler içermektedir.

Ek fayda ve hizmetler, lisanslama programına ve satınalınan ürün lisanslarına göre değişiklik göstermektedir. Lisanslama programına bağlı olarak 2 veya 3 yıllık yazılım güvencesi sunulmaktadır.

Kurumsal anlaşma, Open Value ve Open Lisans programları aracılığı ile satınalınan “lisans”lar kalıcıdır. Ancak bazı ürünlerin lisans satışı bulunmamaktadır. Bu ürünler üyelik modeli ile verilebilmektedir.

Office365, üyelik modeli ile lisanslanmaktadır, Office365’in kalıcı lisans satışı yoktur.

Merkezi yazılım yönetim araçları bütünüdür.
Konfigürasyon yönetimi – kapsamlı envanter analizi (yazılım ve donanım), işletim sistemi ve yazılım dağıtımı, yazılım kullanım takip ve raporlaması yapar.
Veri koruma – Windows ‘un yeni teknolojileri kullanarak sürekli yedekleme ve geri yükleme yöneticisidir. (Microsoft uygulamaları ve dosya sunucuları)
Operasyon yönetimi – Sistemdeki tüm sunucular üzerindeki uygulama ve teknolojilerin sağlıklı çalışmasını kontrol eder ve performans yönetimi yapar.
Sanal ortam yönetimi – Tek bir ekrandan yeni sanal ortam yaratabilen ve merkezi olarak tüm fiziksel ve sanal ortamları yöneten uygulamadır.
Endpoint Protection
Orchestrator
App Controller